UpMenu Blog

Jak wykorzystać Walentynki do zwiększania sprzedaży w restauracji?


Walentynki to kolejne, po Sylwestrze, święto, które bije rekordy pod względem ilości zamówień składanych online w restauracjach. Według statystyk ilość zamówień złożonych w restauracjach, które mają wdrożony system UpMenu przekroczyła dwukrotnie średnie zamówienia. Rekordy pobiły restauracje sushi w których złożono dwukrotnie więcej zamówień niż w zwykły dzień.

Co wpłynęło na ich tak wielki sukces? Oto kilka przykładów skutecznych kampanii, które miały wpływ na wzrost sprzedaży.
 

Sushi Kushi

Restauracja Sushi Kushi przygotowała na Walentynki kampanię marketingową wykorzystującą trzy kanały informacyjne:

1. Media społecznościowe - specjalny post na Walentynki, który zachęcał fanów na Facebooku.
 

 

2. Baner na stronie głównej - proponował klientom zamówienie specjalnego zestawu

3. Mailing do klientów - przedstawiono specjalną ofertę osobom zapisanym na newsletter.

Takie połączanie marketingu ze sprzedażą pozwoliło restauracji na zwiększenie sprzedaży konkretnych zestawów.

Dodatkowo dyskusja dotycząca tego kto zamawiał jaki zestaw wzbudziła duże zaangażowanie a co za tym idzie wykreowała pozytywny wizerunek marki, która rozmawia ze swoimi klientami.

 


Tokyo Sushi

Tokyo Sushi w Walentynki postanowiło poinformować swoich klientów o specjalnej ofercie dla zakochanych postem na Facebooku. Post promował specjalną ofertę walentynkową. Kampania ta w świetny sposób wykorzystała zaangażowanie klientów do zwiększenia sprzedaży oraz zachęcenia ich do odwiedzenia lokalu.
 

Źródło: web.facebook.com/tokyosushiwarsaw/photos/a.167675696629797.44569.142839375780096/1079590658771625/?type=3&theater


Zushi Point

Walentynki w Zushi Point również były pracowite. Na profilu restauracji można było zobaczyć post promujący specjalne zestawy sushi dla zakochanych. Post zwiększał sprzedaż zestawów w tym wyjątkowym dniu.
 


 

Źródło: https://www.facebook.com/ZushiPoint/photos/a.198921166796808.44725.198235086865416/1071114646244118/?type=3&theater
 

Jaki post na Facebooku zwiększy sprzedaż?

Nie ma na to jednej odpowiedzi bo tak jak każda restauracja jest różna, tak różni są jej klienci i fani na Facebooku, ale są parametry, które mogą zdecydować o sukcesie:

  • duży profil - wielkość fanpage na Facebooku
  • promocja posta (opłacanie lepszej widoczności danego posta)
  • dobrej jakości grafika, która wzbudza emocje i zachęca do zamówienia 
  • tekst pasujący do grafiki, który angażuje fanów
  • CTA - wezwanie do działania czyli np. ZAMÓW ONLINE (umieszczone na grafice w formie przycisku lub w tekście)
  • link - odwołujący do strony gdzie klient ma możliwość zamówienia jedzenia online


Jak zmierzyć skuteczność kampanii na Facebooku?

Kiedy planujemy post na Facebooku, czy jakiekolwiek inne działanie marketingowe, które ma zwiększać sprzedaż warto przemyśleć jak zmierzymy jego skuteczność. 

Wstawiając post na Facebooka możemy sprawdzić jego zasięg - ta informacja pojawia się poniżej obrazka w panelu administracyjnym.  
 

Przykład

Profil restauracji ma 1000 fanów. Post z grafiką walentynkową uzyskał zasięg (czyli był widoczny dla) 500 osób. Z tego 10% kliknęło w linka podanego w poście - 50 osób. Załóżmy, że konwersja na stronie restauracji wynosi 10%, więc zamówiło ostatecznie 5 osób, przy średnim zamówieniu 30 zł lokal osiągnął 150 zł obrotu. 
Jeśli nie masz zamówień online, sprawdzenie takiej skuteczności kampanii może być mocno utrudnione - obsługa będzie musiała pytać każdą osobę skąd dowiedziała się o promocji i zliczać użycie danej zniżki ręcznie lub w POS. 
 

Kiedy posiadasz UpMenu

Wprowadzając specjalny kupon np. WALENTYNKI i dołączając go do posta na Facebooku mamy możliwość sprawdzenia ile kuponów zostało wykorzystane i jaki wygenerowały obrót a zatem sprawdzasz ile dokładnie przyniosła konkretna kampania. 
Wprowadzając kilka kuponów i wysyłając je różnymi kanałami sprawdzasz, które działanie jest najbardziej skuteczne np. Walentynki1 - ulotki, Walentynki2 - Facebook, Walentynki3 - newsletter etc. 
 


Zwiększanie odwiedzin w lokalu

Nie tylko restauracje sushi mają szansę promować się tego dnia. Pizzerie też miały sporo pomysłów jak przyciągnąć klientów i zwrócić ich uwagę. Poniżej przykłady jak zachęcić klientów do odwiedzenia lokalu lub wypromowania swojego wizerunku. 
 

Pizzeria K2

Pizzeria K2 postanowiła wyróżnić się na tle innych lokali i zorganizowała konkurs walentynkowy, który nie tylko przyciąga klientów, ale też angażuje ich na profilu restauracji. Nagrodą w konkursie była duża pizza w kształcie serca, którą otrzymywały trzy pary, które wstawiły w komentarzach najciekawsze wspólne zdjęcie.
 

Źródło: www.facebook.com/1469381120031675/photos/a.1474572342845886.1073741829.1469381120031675/1511970959106024/?type=3&theater

Kampania pozwoliła zwiększyć zaangażowanie klientów na profilu restauracji, oraz wykreować pozytywny wizerunek.


Pizzeria Tratorria Presto

Tratorria Presto postanowiło przygotować się na Walentynki tworząc tematyczną aranżację lokalu i publikując jej zdjęcie na profilu restauracji na Facebooku, co w świetny sposób pozwoliło przyciągnąć gości do restauracji.

 Dekoracja walentynkowa w lokalu


 

Źródło:  www.facebook.com/prestoaleksandrow/photos/a.319471971562235.1073741827.319465974896168/555980324578064/?type=3&theater
 

Co jest lepsze - działania online czy offline?

Inwestycja w marketing może zwrócić się wielokrotnie, wszystko zależy od planowania działań, które będą wykonywane systematycznie i wystarczająco dobrze.  Przewaga działań online polega na tym, że na każdym etapie ich tworzenia mamy możliwość śledzenia do jak dużej ilości klientów dotarliśmy, jaka liczba klientów była zainteresowana (kliknęła w link) a następnie ile osób ostatecznie zamówiło (jaka była konwersja). Drugą przewagą działań online jest umożliwienie klientowi zakupu jedzenia w tym samym momencie, kiedy widzi reklamę - za pomocą kliknięcia i zamówienia na stronie. 
 

Podsumowanie

Restauracje mają wiele możliwości wypromowania się w Walentynki, które są świetną okazją do zwiększenia sprzedaży czy budowania świadomości marki wśród klientów. Jednocześnie dzięki dużemu wyborowi i mnogości pomysłów na wykorzystanie tego święta w lokalu, każda restauracja ma okazję zaprezentować się w oryginalny sposób i przyciągnąć do siebie klientów niezależnie od tego czy oferuje sushi czy nie. Wystarczy dobry pomysł.
Pamiętaj, że działania reklamowe online będą nie tylko marketingiem, ale i sprzedażą jednocześnie. Równocześnie będą bardzo proste do zmierzenia i przeanalizowania. 

 

Jeśli ten artykuł wydał Ci się ciekawy - udostępnij go znajomym.

Jeśli chcesz uruchomić zamówienia online na stronie swojej restauracji - skontaktuj się z nami: upmenu.com/kontakt
Polecamy

Zamów prezentację UpMenu
comments powered by Disqus